Tr:Main Page

From SphereWiki
Jump to: navigation, search
Help
Available languages


Sphere 55i için yapılan Taran'ın ünlü "Aptallar İçin Sphere Scripting Rehberi" 'nin Sphere 56b için yeniden ele alınmış versiyonuna hoşgeldiniz.


Nereden başlamalıyım?

Eğer Sphere 56b için script yazmayı öğrenmek istiyorsanız, ilk olarak Sphere Kurmak bölümünü okuyarak başlamalısınız. Bu size başlangıç için basit boş bir dünyayı nasıl kuracağınızı öğretecektir. Daha sonra Rehberler bölümünü okumayı denemelisiniz. Aceleci olmayın, bir güne hepsini sığdırmaya çalışmayın, herşeyi okumak ve tamamen anlamak zaman alacaktır.


Nasıl script yazılacağını öğrendim! Şimdi ne yapmalıyım?

Eğer 10 bölümlük rehberi bitirdiyseniz, sizi diğer rehberleri ve makaleleri okumaya teşvik ediyoruz. Bunlar okuduklarınız kadar önemli olmayabilirler, fakat genede oldukça kullanışlılar ve bir çok yararlı bilgi barındırıyorlar. Kendi scriptlerinizi yazmayı deneyin ve bunları SphereServer Forumları sayfasında başkalarıyla paylaşın. Burada ayrıca kendi başınıza çözemediğiniz şeyler için diğerlerinden yardım da isteyebilirsiniz. Aşağıdaki Referanslar bölümüne göz atmayı unutmayın, oldukça faydalı olacaktır. Ve son olarak, sürekli yeni versiyonları ve revizyonları takip etmeyi unutmayın.


Katkıda bulunmak istiyorum!

Bu sitedeki bilgileri korumak ve devam ettirmek çok büyük bir iş ve birçoğumuzun bunu yapmak için zamanı yok. Eğer yardım etmek isterseniz, lütfen bunu yapmantan çekinmeyin! Başlamak için tek yapmanız gereken, eğer henüz yapmadıysanız yeni bir hesap oluşturmak. Daha sonra sayfanın sağ üst köşesinde bulunan "Düzenle" tuşu ile herhangi bir sayfayı düzenleyebilirsiniz. Bunu yapmadan önce, Katkıda Bulunma Kılavuzu sayfasını okumak isteyebilirsiniz.
Sphere Kurmak


Sphere Üçüncü Şahıs Araçları

  • Axis II - Oyun yöneticileri ve GM'ler için, oyun içerisinde eşya ve spawn yerleştirebileceğiniz, haritada gezebileceğiniz ve daha birçok faydalı özelliğe sahip bir program.
  • vSCP - vSCP Sphere scripting için yapılmış en iyi ve en güncel syntax editor.
  • vServerLauncher - Sphereserver'in en son versiyonunu bir kaç tık ile yükleyin ve çalıştırın. Oldukça hızlı ve basit!
  • SphereService - SphereSvr.exe her kapandığında/çöktüğünde tekrar çalıştırın. Windows başlatıldığında otomatik olarak çalışmaya başlar ve sessiz bir şekilde arkaplanda çalışır.
  • vCrypter - İstemci (client) versiyonunuzu yazın ve bu araç size klasik ve geliştirilmiş versiyonlar için doğru UO giriş kodlarını (UO login key) versin.


Rehberler

Taran'ın orjinal rehberinin, Sphere56b için güncellenmiş versiyonunun bölümleri:


İleri Seviye Rehberler (Ekstra İçerik)

Bu rehbere ek olarak diğer kullanıcılar tarafından hazırlanan bazı ileri seviye rehberler. Yukarıdaki 10 rehberi okuduysanız, fazlasını öğrenmek için bu rehberleri okuyabilirsiniz:


Referanslar


Diğer Makaleler


Katkıda Bulunanlar

Aşağıda ismi yazılanlara özel teşekkürlerimizi iletiyoruz:

Ben, Cloud_Br, Ellessar, Jdog, Lord Zerofiz, Mordaunt, Nazghul-ll, RanXerox, Rattlehead, Sandman, Sharlenwar, ShiryuX, thelegbra, Maximus, WarAngel ve Valios, içerik eklemekteki katkılarından dolayı.

Daleth, Sphere Referans projesini yazdıkları için ve Mordaunt bunları .chm biçimine dönüştürdüğü için.

Tracker, Sphereserver.net adresinde bulunan Sphere 56 Tracking değişimlerini yazdığı için.

Taran, Orjinal ve ünlü "Aptallar İçin Sphere Scripting Rehberi" 'ni yazdığı için ve MrSugarCube bu rehberi direk kaynağından alıp güncel hale getirdiği için.

Ben, Shiryux, Terrikate, Khaos, Furio, Radiant, Vjaka, Nazghul-ll, Ellessar, Torfo, Shadow Dragon ve MrSugarCube Sphere'i geliştirmeye devam edip, onu güçlü ve oldukça kişiselleştirilebilir bir Ultima Online emülatörü haline getirdikleri için.

Crius, Orjinal SphereWiki'ye hosting imkanı sağladığı için ve Torfo güncel olarak hosting imkanı sağladığı için.


Dış Bağlantılar